Karpu makšķerēšanas barības un ēsmas

Karpu ķeršanas barības un ēsmas

Iebarošana

Karpu makšķerēšanā izmanto dažādas barības. Aukstā ūdenī karpu iebarošanai nevajadzētu lietot saldu un stipru barību. Pārsvarā tās ir lētās barības, kas veikalos maksā ap 3 eiro. Karpu barības pārsvarā ir sajaucamas ar saulespuķu spraukumiem, samaltu kaņepi un/vai kukurūzu. Ļoti labi VISĀM barībām ir pievienot kukurūzas malumu. Veikalā pirkto gatavo barību mitrina pie dīķa, bet saulespuķu spraukumus, kaņepi un kukurūzu būtu ieteicams pirms iemaisīšanas barībā apliet ar verdošu ūdeni.

Karpu makšķerēšanai aukstos ūdeņos parasti nelieto nekādus saldinātājus, taču ir izņēmumi. Medus un vaniļas cukurs barībā ir tie komponenti, kas nelielās devās noteikti strādās.

Pavasaros, kamēr ūdens nav uzsilis virs 12 grādiem, un rudeņos, kad atkal ūdens atdziest zem 12 grādiem, ļoti labi strādā ķiploka smarža. Uz gatavo aptuveni 3 kg iebarojamo barību ir nepieciešama viena paciņa ķiploku granulu vai viens korķītis ķiploku eļļas.

Vasarā, kad ūdens ir uzsilis, karpu iebarošanai vislabāk ir izmantot saldus aromātus un izteikti saldas garšas. Karpai ļoti patīk zemeņu, medus, ananāsu un šokolādes smaržas un garšas. Arī barībai ir lielāka nozīme. Siltajos ūdeņos īsti vairs nestrādās lētā gala barības, taču piestrādājot ar izdomu un pareizajiem aromātu savienojumiem, iegūsiet pareizo barību, lai pievilinātu karpas.

Vislabāk pie mums strādā NGT Latvia karpu barošanas peletes, kuras tā pat kā dažādas citas piebarošanas barības var iegādāties pie mums veikaliņā.

Ēsmas

Kamēr ūdens ir vēss, vislabākā ēsma karpu copē ir naktstārpi, sarkanās lielās sliekas, baltie tārpi vai dažādas zivīgo un ķiploku smaržu boilas un peletes. Visbiežāk tiek lietotas sliekas savienojumā ar baltajiem tārpiem. Tad seko dažādas boilas un peletes, un tikai tad makaroni, kukurūza un dažādas mīklas. Makaronus, baltos tārpus un mīklas iecienījušas ir arī mazās baltās zivis, kas nedaudz var traucēt karpu makšķerēšanai.

Vasarā tārpi vairs nebūs vislabākā ēsma. Siltajos ūdeņos karpas ir iecienījušas saldās garšas. Dažādas boilas, peletes, kukurūzu un makaronus.

Par kukurūzu. Karpu copei labāk izmantot “Bonduelle” ražojuma kukurūzu. Tā ir stingrāka, dzeltenāka un līdz ar to arī piesaistošāka. Toties vietējo ražotāju kukurūzu labāk ir uzēst pašam makšķerniekam. Uz āķa karpu ķeršanai liek vismaz divus kukurūzas graudiņus. Atkarībā no āķa izmēra, daži liek pat astoņus graudiņus. Ļoti labi karpai patiks, ja pie diviem vai trīs kukurūzas graudiņiem galā būs uzlikti divi vai trīs baltie tārpi.

Ja ar kukurūzu viss ir vienkārši, tad makaronu pagatavošana ir sarežģītāka. Pirmkārt vajag izvēlēties mazos, īsos cilindra veida makaronus. Otrkārt tos nedrīkst pārvārīt. Lai makaroni neizšķīstu un turētos uz āķa, tos nedrīkst vārīt ilgāk par 3 minūtēm. Kad makaroni jau tuvu gatavībai, pievieno kādu tējkaroti vanilīna cukura un divas ēdamkarotes medus. Pēc makaronu nokāšanas tos vajadzētu izbērt uz dvieļa vai salvetes, lai nosusinātu. Tad burciņā iebērt mannas putraimus un izvārītos makaronus. Sakratīt, lai makaroni vienmērīgi apliptu ar mannu. Ja pie mannas burciņā būs pievienots zemeņu aromatizētājs, tad karpa nespēs vienaldzīgi aizpeldēt garām šai ēsmai. Visefektīvāk ir izmantot dabīgu zemeņu sīrupu, bet tas ir vēl sarežģītāk, lai trāpītu ar ideālo makaronu gatavību karpu ķeršanai. Liekot uz āķa makaronus, tos var kombinēt ar kukurūzu.

Taču vissaudzīgākais karpu makšķerēšanas veids ir karpu ķeršana ar mata sistēmu, izmantojot dažādas boilas un peletes. Boilas un peletes pārsvarā tiek uzliktas uz mata, kas atrodas blakus āķim. Āķis tiek atstāts tukšs. Lai uzvilktu boilu vai peleti uz mata, ir nepieciešams speciāls instruments. Ja pavada būs uztaisīta pareizi, tad vairumā gadījumu āķis būs iedūries karpas apakšlūpā pa vidu. Tas ir saudzīgi pret lomu un dot iespēju karpu atlaist atpakaļ ūdenī bez liekām traumām, pušumiem vai ierītu āķi.

Ar katru gadu karpu makšķernieku kultūra un izglītošanās pieaug. Karpu makšķerēšanu ar mata sistēmu izmanto arvien vairāk makšķernieki, saprotot, ka tas ir ērti, saudzīgi un paver lielākas iespējas izvilkt rekordlielas zivis, kuras pēc fotosesijas tiek atlaistas paaugties.

Pie mums veikaliņā var iegādāties gan sliekas, gan baltos tārpus, gan kukurūzu, gan dažādu garšu un smaržu boilas. Arī visas nepieciešamās lietas ķeršanai ar mata sistēmu var iegādāties pie mums uz vietas.

 

2 komentāri rakstam “Karpu ķeršanas barības un ēsmas”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *